W Stobiernej wianki i ogień przyciągnęły tłumy na Noc Kupały

W Stobiernej wianki i ogień przyciągnęły tłumy na Noc Kupały

W Grodzie Słowiańskim w Stobiernej sobotni wieczór pachniał ziołami, dymem i początkiem lata. Na miejscu pojawili się mieszkańcy regionu, którzy przyszli zobaczyć nie tylko widowisko, ale też żywe odwołanie do dawnych słowiańskich zwyczajów. W centrum wydarzeń znalazły się wianki, ognisko i obrzędy związane z przesileniem letnim. Organizatorzy przygotowali program, który łączył warsztaty, pokazy i wspólne świętowanie.

  • Plecenie wianków i dawne rzemiosło otworzyły wieczór
  • Ogień i woda wyznaczyły finał wieczoru

Plecenie wianków i dawne rzemiosło otworzyły wieczór

Świętowanie rozpoczęło się o 17.00. Pierwsze skrzypce grały zajęcia, które od razu wprowadzały w klimat Nocy Kupały: plecenie wianków z polnych kwiatów i świeżych ziół, warsztaty rękodzielnicze oraz stanowiska rzemieślnicze. Za przygotowanie programu odpowiadało Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica we współpracy z Gminą Dębica oraz gospodarzami grodu.

W kolejnych godzinach uczestnicy mogli zajrzeć do świata dawnych słowiańskich opowieści. Były pokazy garncarskie, prelekcje o wierzeniach i kulturze przodków, a także potrawy inspirowane historyczną kuchnią. Taki układ wydarzeń sprawił, że nie była to tylko inscenizacja pod ognisko, ale pełniejsze spotkanie z tradycją, podane w formie atrakcyjnej także dla rodzin z dziećmi.

Ogień i woda wyznaczyły finał wieczoru

Najmocniejszy moment przyszedł wtedy, gdy rozpoczęła się rekonstrukcja starosłowiańskiego ceremoniału Kupały. Zebrani włączyli się w odtwarzanie dawnych zwyczajów, puszczając wianki na wodę i rozpalając rytualne ognisko. Właśnie ten fragment nocy nadał całemu wydarzeniu wyraźny rytm, łącząc symbolikę ognia i wody z udziałem publiczności.

Muzycznym punktem programu był folkowy zespół „Trupa”. Żywe brzmienie szybko porwało ludzi do tańca, a wspólna biesiada przy ognisku przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych. Dla wielu uczestników to właśnie połączenie muzyki, obrzędu i swobodnej zabawy zbudowało atmosferę, którą trudno pomylić z jakimkolwiek innym letnim wydarzeniem.

na podstawie: Urząd Gminy Dębica.