Aktualne ceny mieszkań w Dębicy. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Dębicy - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Dębicy wynosi 6 718 zł/m². To o 706 zł/m², czyli 11,7%, więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Zestawienie obejmuje ostatnie 12 miesięcy i pokazuje ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach. Dla kupujących istotna jest również cena całego lokalu: mediana wynosi 349 000 zł, a mediana powierzchni to 53 m².

Redakcja reporter.debica.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Dębicy: najważniejsze liczby

  • 6 718 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • +706 zł/m² i +11,7% - zmiana wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 5 461-7 467 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 349 000 zł - mediana ceny całego mieszkania; 53 m² - mediana powierzchni.
  • +20% - wzrost ceny metra od 2024 r., przy średnim tempie +9,5% rocznie.
  • 6 929 zł/m² - mediana w rejonie Rzeszowska-Południe.

Przedział cen pokazuje, że miejska mediana nie jest wspólną stawką dla wszystkich mieszkań. Przy wyborze lokalu znaczenie mają także jego powierzchnia, położenie i to, czy pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego.

Infografika: ceny mieszkań w Dębicy
Infografika: ceny mieszkań w Dębicy

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)7 068
wtórny6 339

7 068 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 6 339 zł/m² na wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 11,5%. Nowy lokal ma więc wyższą cenę jednostkową, ale porównanie budżetów powinno obejmować również wydatki potrzebne do zamieszkania. Wykończenie nowego mieszkania i remont używanego lokalu to odrębne pozycje kosztowe.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)6 617
35-45 m² (małe 2-pok.)6 429
45-55 m² (2-pok.)6 946
55-70 m² (3-pok.)6 892
70-90 m² (duże 3-4 pok.)5 761

6 617 zł/m² kosztowały kawalerki o powierzchni 25-35 m², natomiast 5 761 zł/m² - lokale o powierzchni 70-90 m². Niższa stawka za metr dużego mieszkania nie oznacza jednak niższego wydatku na cały zakup.

Nie ma tu prostego spadku ceny wraz ze wzrostem powierzchni. Najwyższą medianę, 6 946 zł/m², odnotowano w przedziale 45-55 m². Mały metraż może przyciągać kupujących niższą ceną całkowitą, ale w Dębicy to środkowe przedziały powierzchni osiągają najwyższe stawki jednostkowe.

Ceny wg metrażu - Dębica
Ceny wg metrażu - Dębica

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

6 929 zł/m² w rejonie Rzeszowska-Południe i 5 479 zł/m² w rejonie Krakowska-Południe wyznacza różnicę wynoszącą 26%. Pomiędzy nimi znajdują się rejon Centrum z medianą 6 280 zł/m² oraz rejon Kępa z wynikiem 5 611 zł/m².

Rejonzł/m²
Kawęczyn-Pana Tadeusza7 902 *
Słoneczne im. Edwarda Brzostowskiego7 716 *
Rzeszowska-Południe6 929
Mickiewicza6 784 *
Centrum6 280
Krakowska-Północ6 171 *
Kępa5 611
Krakowska-Południe5 479

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Dębica
Mapa cen mieszkań - Dębica

Ceny wg części miasta - Dębica
Ceny wg części miasta - Dębica

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

349 000 zł za mieszkanie z rynku wtórnego nie zamyka budżetu zakupu. Podatek PCC według stawki 2% wynosi przy takiej cenie 6 980 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Do tego dochodzi maksymalna taksa notarialna - do około 2 664 zł z VAT, z możliwością negocjowania stawki - oraz 300 zł opłat sądowych za wpisy do księgi wieczystej. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje, ponieważ cena zawiera VAT. Te różnice warto uwzględnić przed porównaniem samych cen lokali.

Więcej lokalnych informacji z Dębicy jest na reporter.debica.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na reporter.debica.pl/wydarzenie.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazana na wykresie pozwala umieścić bieżący wynik w dłuższej perspektywie. Od 2024 r. cena metra wzrosła z 5 603 zł do 6 718 zł, czyli o 20%, przy średnim tempie 9,5% rocznie. Wobec poziomu 6 012 zł/m² z 2025 r. wzrost wynosi 706 zł/m² i 11,7%.

Trend cen - Dębica
Trend cen - Dębica

Dębica na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

8 493 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa podkarpackiego. W Dębicy metr kosztuje o 1 775 zł mniej. Wśród sąsiednich rynków miasto zajmuje pozycję pomiędzy tańszym Jasłem a droższymi Mielcem i Tarnowem.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Dębica-6 718-
Mielec27 km6 875+2,3%
Tarnów31 km6 975+3,8%
Tarnów31 km6 975+3,8%
Jasło34 km5 964-11,2%

W oddalonym o 27 km Mielcu cena metra jest o 157 zł, czyli 2,3%, wyższa. Porównując lokalizacje, warto zestawić różnicę w cenie mieszkania z codziennymi kosztami dojazdu i dostępnością usług.

Komentarz analityczny

11,7% bieżącego wzrostu wobec poziomu z 2025 r. przewyższa 9,5% średniego rocznego tempa od 2024 r. Dębica pozostaje więc rynkiem rosnących cen, choć nadal ma niższy poziom cenowy niż mediana monitorowanych miast województwa. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, nie wyjaśnia jeszcze, które mieszkania odpowiadają najlepiej budżetowi konkretnego nabywcy.

Na największych rynkach wzrost był słabszy: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań wzrosły o 0,6% rok do roku, a używanych o 0,7% (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalny rynek może reagować inaczej na relację popytu i dostępnej oferty niż duże aglomeracje.

3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wyniosło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt finansowania może zwiększać możliwości zakupowe gospodarstw domowych, a tym samym podtrzymywać popyt także w mniejszych miastach.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie wspierać zakupy, a oferta nie nadąży za popytem, presja na wzrost może się utrzymać. Jeśli zwiększy się wybór lokali lub osłabną możliwości nabywców, tempo może wyhamować. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Dębicy?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 718 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 461-7 467 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Dębicy rosną, czy spadają?

Rosną: bieżąca mediana jest o 706 zł/m², czyli 11,7%, wyższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Wśród wartości bez gwiazdki najwyższą medianę ma rejon Rzeszowska-Południe: 6 929 zł/m². Najniższą ma rejon Krakowska-Południe: 5 479 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Dębicy?

Mediana dla kawalerek 25-35 m² wynosi 6 617 zł/m², a dla mieszkań 35-45 m² - 6 429 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 7 068 i 6 339 zł/m². Premia rynku pierwotnego to 11,5%.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 159 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 7 stycznia 2026 do 20 sierpnia 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (65 transakcji) i wtórny (89); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-08-20; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły