Dębica zatrzyma się na chwilę pamięci. Będzie msza i wykład o Wołyniu

Dębica zatrzyma się na chwilę pamięci. Będzie msza i wykład o Wołyniu

FOT. Urząd Miejski w Dębicy

W Dębicy ten lipcowy wieczór ma mieć ciężar pamięci, a nie tylko oficjalny charakter. Miasto razem z Muzeum Regionalnym przygotowuje uroczystości poświęcone Polakom zamordowanym przez OUN i UPA oraz inne formacje nacjonalistyczne. Najpierw będzie modlitwa, potem wykład, który ma przypomnieć jeden z najbardziej bolesnych rozdziałów historii XX wieku. To spotkanie łączy historię, refleksję i lokalny gest pamięci.

  • Święto państwowe, które wraca do Krwawej Niedzieli
  • W Dębicy modlitwa spotka się z wykładem o tamtych latach

Święto państwowe, które wraca do Krwawej Niedzieli

Narodowy Dzień Pamięci o Polakach Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA został ustanowiony ustawą z 4 czerwca 2025 roku i obchodzony jest co roku 11 lipca. Ta data nie jest przypadkowa. Odwołuje się do wydarzeń z 11 lipca 1943 roku, kiedy doszło do skoordynowanych ataków na polską ludność w około stu miejscowościach na Wołyniu.

W uzasadnieniu ustawy przywołano także szerszy bilans tragedii. W latach 1939–1946 w wyniku działań nacjonalistycznych formacji ukraińskich zginęło ponad sto tysięcy obywateli polskich, a setki tysięcy osób musiały opuścić domy i rodzinne strony. To właśnie ten kontekst sprawia, że lipcowe uroczystości w Dębicy mają wyraźny, historyczny ciężar.

W Dębicy modlitwa spotka się z wykładem o tamtych latach

Organizatorami dębickich obchodów są Miasto Dębica i Muzeum Regionalne w Dębicy. Program łączy dwa porządki: religijny i edukacyjny. Najpierw będzie chwila skupienia w kościele, później głos zabierze historyk, który opowie o mniej znanych, ale równie dramatycznych wydarzeniach związanych z Galicją Wschodnią.

Zaplanowano:

  • godz. 18.00 – msza święta w intencji Ofiar Ludobójstwa w kościele pw. Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Dębicy,
  • godz. 19.00 – wykład prof. dr. hab. Damiana Karola Markowskiego w parku przy Muzeum Regionalnym w Dębicy pt. „W cieniu Wołynia. »Antypolska akcja« OUN i UPA w Galicji Wschodniej 1943–1945”.

Tak zaplanowane wydarzenie nie zamyka się w ceremonii. Daje też przestrzeń, by przypomnieć nazwiska ofiar, historyczne tło i skalę zbrodni, o której przez lata mówiono zbyt rzadko.

na podstawie: Urząd Miejski w Dębicy.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miejski w Dębicy). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.